Hazardní hry v severských státech

Všimli jste si někdy, že spousta společností provozujících kasina pochází ze severských států? Vzhledem k tomu, jak jsou tyto země vyspělé a pokročilé, by člověk si skoro myslel, že se zde žádní zadlužení gambleři nenachází. Jenže hazardní průmysl ve skutečnosti na severu jen vzkvétá.

Pokud se podíváme na severské země z hlediska hazardu, je potřeba zdůraznit, že nejsou jednotné. Například v Dánsku musí mít zahraniční provozovatelé kasin licenci už od roku 2012, zatímco třeba ve Švédsku se toto opatření chystá až od 2019. A ve Finsku, Norsku a na Islandu je to ještě zase úplně jinak. Třeba Island je zajímavý tím, že zde nemají žádnou státní organizaci. Všechny gamblerské aktivity zaštiťují nestátní instituce s licencí.

Neregulovaný trh je problémem všude

Zahraniční společnosti využívají daňových rájů, čímž zemím, v nichž působí, unikají peníze. Značný problém to představuje ve Švédsku, kde drží nelicencované společnosti přes 50 % trhu. Proto chystají přechod na přísnější regulace v příštím roce. V Norsku je tento podíl menší.

Největší gambleři žijí ve Finsku

Zhruba 60-80 % severských občanů uvádí, že si hazardní hru zahráli aspoň jednou za posledních 12 měsíců. Vůbec nejvyšší jsou tato čísla ve Finsku. V roce 2015 tam hrálo hazardní hry přes 80 % obyvatel. Není proto divu, že právě tady vznikají světově známá kasina. Například Netticasino je známé i daleko za hranicemi Finska.

Nejoblíbenější hazardní hrou ve Finsku jsou přitom herní automaty. Najdete je tam opravdu skoro všude včetně míst, jako jsou supermarkety a čerpací stanice.

Gambling vedle alkoholu a drogové závislosti

Zhruba 2-3 procenta severských občanů, kteří hrají hazardní hry, se kvůli tomu dostala do vážných problémů. I to je důvod, proč se ve Švédsku chystá zákon o sociálních službách. Podle něj by se gambling stavěl na stejnou úroveň jako závislost na drogách či alkoholu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *