Trendy ve vývoji mobilních aplikací v roce 2023 

Taky vám přijde, že máte vmobilu stovky aplikací? Od těch pro úpravu fotografií přes online obchody až po internetové bankovnictví. Připravte se, bude hůř, nebo možná líp, pokud jste milovníkem aplikací. Popularita mobilních aplikací totiž stále roste, a tak se jejich počet bude i nadále zvyšovat. Jaké budou trendy ve vývoji mobilních aplikací vroce 2023?

  1. Internet věcí (IoT – Internet of Things)

Internet věcí není sice novinkou letošního roku, ale jeho využívání bude stále častější. Zvyšuje se poptávka po možnosti ovládat více zařízení v jednom aplikačním prostředí. Využití nachází v mnoha odvětvích zejména ve výrobě, maloobchodě a zdravotnictví.

A co vlastně je IoT? Je to síť, která slouží ke sdílení dat mezi různými zařízeními, jako jsou spotřebiče, chytré telefony, automobily a další. Na tomto principu fungují například chytré domácnosti. Uživatelé mohou pomocí aplikací ovládat světla, topení, spotřebiče, nebo zabezpečení domácnosti.

Hlavním cílem využívání internetu věcí je zvýšit efektivitu a snížit náklady, ať už v průmyslu, zemědělství nebo jiných oborech.

  1. Cloud

Cloudové řešení lidé používají dnes a denně. Ale ne všichni vědí, jaké jsou výhody používání aplikací, které cloud využívají.

  • Možnost pro uživatele snadno sdílet data a spolupracovat na dokumentech, souborech a projektech.
  • Nastavení automatického ukládání – v případě, že máte zapnutou tuto funkci, jakmile upravíte soubor dojde k jeho okamžitému přepsání v cloudu a změna se propíše do historie. Díky tomu můžou i ostatní uživatelé vidět změny, které jste provedli.

V čem je využívání cloudu dobré pro mobilní aplikace? Umožňuje rychlejší a pro mobil méně náročné zpracování dat. Další výhodou je úspora interní paměti v mobilu, která je dnes pevně daná výrobcem a u většiny typů telefonu již nejde rozšířit využitím paměťové karty.

  1. PWA

PWA neboli progresivní webová aplikace tvoří jakýsi kompromis mezi webovou stránkou a mobilní aplikací. Jak to funguje? Na první pohled PWA vypadá jako klasická mobilní aplikace, ale funguje jako webová stránka, která se otevře v prohlížeči.

Její hlavní výhodou je cena, oproti vývoji klasických aplikací je vytvoření PWA levnější. Další výhodou je univerzálnost – tím, že se otevírá v prohlížeči, si ji můžete otevřít na jakémkoliv zařízení. Není to ale tak, že by PWA nahradily klasické mobilní aplikace, ty totiž stále umožňují řadu funkcí, které PWA nedokáže. Například má omezený přístup k hardwarovému vybavení telefonu, jako je fotoaparát, Bluetooth nebo NFC.

  1. Umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML)

Dvě opravdu rychle se rozvíjející oblasti, které mají významný dopad na vývoj a programování mobilních aplikací. Co vše je díky AI a ML možné?

  • Rozpoznávání obrazu: Tato funkce se využívá v aplikacích pro rozpoznání obličejů nebo detekci objektů.
  • Automatizace opakovaných procesů: Příkladem může být automatické přiřazování kategorií k jednotlivým platbám kartou.
  • Personalizace: Pomocí AI a ML můžou mobilní aplikace uživatelům poskytovat personalizovaný obsah.
  • Využívání chatbotů: Chatboty s umělou inteligencí, využívající techniky jako je strojové učení a zpracování přirozeného jazyka, jsou do určité míry schopné porozumět řeči, kontextu a vytvořit smysluplné odpovědi.

Nároky na funkce aplikací se stále zvyšují. Pokud si nevíte rady, přenechte vývoj vaší aplikace odborníkům. Existuje spousta renomovaných firem, které se specializují nejen na vývoj mobilních aplikací, ale také na zajištění bezpečné IT infrastruktury.

Zdroj obrázku: Gorodenkoff / Shutterstock.com